Darmowa dostawa przy zamówieniach od 199 zł

Fusy z kawy – nie wyrzucaj, wykorzystaj je i bądź Eko!

Fusy z kawy- jak możesz je wykorzystać?

Kawa, głównie ta poranna, w wielu domach decyduje o odpowiednim rozpoczęciu dnia. Przywiązujemy wagę do jakości, rozpływamy się nad smakiem i aromatem, by celebrować rozpoczęcie dnia. Wypicie ostatnich łyków tego afrodyzjaku zwykle kończy poranny rytuał, a przecież to, co pozostaje po zaparzeniu, czyli fusy mają dużo zastosowań. Poniżej kilka z zastosowań, by w pełni cieszyć się właściwościami kawy, zaczynając od ziaren, a kończąc na zmielonych fusach.

Fusy z kawy dla roślin

Wykorzystanie fusów do kawy wpisuje się idealnie w podejście zero waste. Po pierwsze fusy mają dobroczynny wpływ na stan roślin zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Zmieszanie fusów z wierzchnią warstwą podłoża sprawia, że gleba jest wzbogacana w wartości odżywcze, a tym samym sprzyja wzrostowi roślin. Nawóz kawowy to istna bomba minerałowa dla roślin, gdyż zawiera azot, potas i magnez. Znawcy tematu polecają stworzenie własnej kompozycji do podlewania roślin, ale i uczynienie z nich podłoża, kompostu czy zmieszanie ze ściółką. Dodawanie fusów w różnej postaci do gustu roślinom skierowana jest dla roślin lubiących kwaśny odczyn, tj. zarówno klasycznym paprotkom, drapieżnym kaktusom, jak i dostojnym anturium. Polubią je także popularne warzywa takie jak rzodkiew czy marchew, a także krzewy m. in. Borówka amerykańska.

Fusy z kawy dla urody

Kofeina, która jest w kawie jest składnikiem wielu preparatów poprawiających kondycje naszej skóry. Kosmetyki z kawą przyciągają ujędrniającymi właściwościami, nie wszystkie musimy kupować w drogerii, ale możemy przygotować je w domu. Najłatwiejsze do przygotowania są maseczki i peelingi. Wystarczy wysuszone fusy połączyć z innymi dowolnymi składnikami, które akurat masz i lubisz takimi jak miód, olej kokosowy czy oliwa z oliwek, by stworzyć unikalną kompozycję na włosy lub skórę. Peeling czy maseczka, którą możemy zastosować na każdy centymetr ciała – to uzyskamy, jeśli pozostawimy to co zostaje po porannej kawie. Im wyższa jakoś ziaren czy mielonej mieszanki, tym działanie będzie intensywniejsze. Warto więc pamiętać o tym nie tylko na walory smakowe, zanim wybierzemy jakąkolwiek kawę.

Fusy z kawy dla kuchni

Nie wychodząc z samej kuchni możemy wykorzystać fusy na kilka sposób, gdyż ze względu na swoje właściwości czyszczące usuniemy nimi m.in. spaleniznę bądź tłuszcz, zarówno z garnków, blatów, czy…. z kominka. Fusom dzięki pięknemu zapachowi są idealnym neutralizatorem zapachów, zarówno ze skóry jak i z lodówki. Podczas wykorzystania resztek kawowych do walki z nieprzyjemnym zapachem trzeba pamiętać, iż fusy dużo szybciej wietrzeją niż ziarna i dużo częściej trzeba je wymieniać. Pamiętajmy jednak, że średnio jedna osoba w domu jest amatorem kawy.

Filiżanka zaparzonej kawy; dookoła fusy z kawy i ziarna kawy

Fusy z kawy dla domu i nie tylko

Do czego jeszcze można wykorzystać fusy po kawie nie tylko w kuchni, ale w domu? Niewielkie pozostałości po małej czarnej potrafią rozprawić się raz na zawsze z podstępnymi intruzami w postaci insektów– wystarczy rozsypać je tam, gdzie zalęgli się nieproszeni goście. Fusy są również naturalnym barwnikiem spożywczym, który możemy wykorzystać przy okazji przygotowywania jaj wielkanocnych czy eksperymentów kuchennych.

Fusy z kawy dla pożytku publicznego

Dla mnie absolutnym hitem i podejściem eko dla Środowiska jest zmiana posypki solnej czy piaskowej używanej na drogach czy chodnikach na… no właśnie na fusy! Co Nas najbardziej cieszy taki sposób radzenia sobie ze śliską nawierzchnią testowało już kilka miast. Dzięki temu również nasza ścieżka do domu jest aromatyczna, to także bezpieczna dla łap naszych czworonożnych przyjaciół, ale przede wszystkim to także nawóz dla zielonych płuc miasta. Tutaj jednak trzeba pamiętać o umiarze, gdyż można za mocno zakwasić glebę- tym sposobem mamy odwrotny skutek, gdyż ograniczymy wzrost roślin oraz będzie miało to toksyczny działanie dla mikroflory gleby.

Na sam koniec w związku ze zbliżającą się ZIMĄ ciekawostka!

Wystudzona kawa pomaga pozbyć się śladów po soli na skórzanych brązowych butach (pamiętajmy, iż jest naturalnym barwnikiem).

Reasumując! Kawa jest nie tylko chwilą relaksu, rozkoszą dla zmysłów to dzięki aspektom zdrowotnym, ekologicznym czy korzyści jakie niesie za sobą również dla pożytku publicznego trudno zgodzić się, iż należy zrezygnować z kawy dla dobra natury.

Jeśli masz ochotę być na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami, zapisz się do newslettera poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *