Darmowa dostawa przy zamówieniach od 199 zł

Kawa w Polsce i skąd tu wielbłądy?

Warto zaznaczyć, że kawa w Polsce jest już z nami od ponad 300 lat. Jeśli chodzi o spożycie tego królewskiego napoju plasujemy się na 11 miejscu na świecie. Z danych na rok 2020 wynika, że około 66% Polaków pije kawę regularnie. Niewątpliwie jest to dowód na naszą ogromną miłość do tego napoju.

Skąd kawa w Polsce?

Jej popularność w naszym kraju przypisuje się królowi Polski Janowi III Sobieskiemu. Temu samemu, który wygrał bitwę z Imperium Osmańskim pod Wiedniem w 1683 roku.

Bitwa ta była jedną z najważniejszych dla historii Europy. Dzięki tej wygranej Europa zachowała swoją dotychczasową tożsamość. Zwycięstwo to złamało potęgę Osmanów, a wojska Rzeczpospolitej zyskały sławę na wiele stuleci.

Co ciekawe ta bitwa przyniosła popularność nie tylko naszym wojskom, ale także i kawie. To właśnie po tej bitwie, wśród zgliszczy i ekwipunku po przeciwniku znaleziono worki z dziwnie wyglądającymi ziarnami. Początkowo uważano, że to karma dla wielbłądów i planowano je wyrzucić. Na szczęście znalazł się człowiek, który rozpoznał ziarna kawy. W innym wypadku kawa mogłaby trafić do Polski znacznie później lub jej historia w naszym kraju mogła potoczyć się zupełnie inaczej.

W XVII wieku kawa była już znana, ale nie na tak szeroką skalę. Bitwa wiedeńska spopularyzowała ten cudowny napój przede wszystkim w Europie Zachodniej.

Kawa uchodziła za dobro luksusowe, a sam król Polski był tak zachwycony tym napojem, że sprowadzał ją specjalnie na Wawel w Krakowie.

Polska kawiarnia w Wiedniu

Ciekawostką jest, że w Wiedniu powstała nawet Polska kawiarnia. Otworzył ją Jerzy Franciszek Kulczycki, który był żołnierzem, ale także tłumaczem języka tureckiego. To on rozpoznał charakterystyczne ziarna, które były w Europie przez długi czas dobrem luksusowym.

W 2009r Kulczycki znalazł się na znaczku Poczty Polskiej. Oczywiście z ziarnami kawy.

I dzięki tym Panom możemy delektować się również znakomitą kawą z Kongresu Kawy, gdzie każdy znajdzie dla siebie odpowiedni produkt. Sam sprawdź

2 replies on “Kawa w Polsce i skąd tu wielbłądy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *