Darmowa dostawa przy zamówieniach od 199 zł

Kawa ekologiczna – co warto o niej wiedzieć

Kawa ekologiczna to coraz częściej poszukiwany temat wśród miłośników kawy na całym świecie. Zyskuje popularność nie tylko ze względu na lepszy smak, ale również na korzyści zdrowotne jej pozytywny wpływ na otaczające środowisko. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z kawą, czy masz już za sobą wiele doświadczeń – kawa ekologiczna to coś, z czym zdecydowanie warto się zapoznać.

Czym jest kawa ekologiczna?

W ciągu ostatniej dekady kawa ekologiczna stała się bardzo popularna i nie bez powodu. Termin „ekologiczny” odnosi się do produkcji ziaren kawy bez użycia nawozów syntetycznych, pestycydów i herbicydów. Krzewy kawowca uprawiane są w sposób, który chroni środowisko, jednocześnie umożliwiając rolnikom wytwarzanie produktu wysokiej jakości. Gleba nie jest “wysysana ze” składników odżywczych, a woda nie jest zanieczyszczona chemikaliami.

Kawa ekologiczna to najczystsza kawa, jaką możesz dostać

Kawę uprawia się przy użyciu tradycyjnych technik rolniczych, takich jak kompostowanie i płodozmian, które pomagają utrzymać żyzność gleby. Rolnicy podejmują również kroki w celu ochrony swoich gruntów przed erozją i oszczędzania wody. Wysiłki te są korzystne dla środowiska i dla farmerów, którzy mogą uzyskiwać wyższe plony i lepsze ziarna.

Kawa zwykła a ekologiczna – czym się różnią?

W przeciwieństwie do kawy ze znanych sieci, kawa organiczna jest uprawiana bez użycia syntetycznych nawozów, pestycydów i innych chemikaliów, co oznacza, że ma czystszy, bardziej naturalny smak. Ponadto krzewy rosną zwykle w cieniu drzew a to również ma bardzo pozytywny wpływ na to, jak kawa smakuje.

Kawa ekologiczna zawsze powinna mieć certyfikat

Każda kawa ekologiczna powinna pochodzić z farmy posiadającej certyfikat eko. Mamy wtedy pewność, że cały proces uprawy ziaren odbywał się w zgodzie z naturą – od A do Z. Bardzo często spotykamy się również z uprawą na bardzo dużych wysokościach. Im wyżej, tym lepsza jakość powietrza i wody, a to skutkuje jeszcze lepszej jakości ziarnem.

Dobrym przykładem kawy ekologicznej jest Peru Tunki. Do tej farmy położonej wysoko w Andach nie da się wjechać żadną maszyną, toteż cały proces uprawy i zbierania owoców odbywa się ręcznie, beż użycia chemii.

Ważny jest nie tylko sposób uprawy, ale również poszanowanie natury

Rainforest Alliance i Fairtrade to dwa certyfikaty, których powinniśmy szukać na opakowaniu. Rainforest Alliance działa na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i zapewnienia zrównoważonych źródeł utrzymania poprzez zmianę praktyk użytkowania gruntów, praktyk biznesowych i zachowań konsumentów. Organizacja ma własne standardy, które rolnicy muszą spełnić, aby uzyskać certyfikat. Wymogi dotyczą ochrony zasobów naturalnych, dzikiej przyrody oraz zapewnienia godziwych warunków pracy. Ponadto Rainforest Alliance działa również na rzecz poprawy życia lokalnych społeczności poprzez zapewnienie ich praw ekonomicznych, społecznych i kulturowych.

Fairtrade Organization to globalna inicjatywa promująca zrównoważony rozwój i etyczne praktyki handlowe w branży kawowej. Działa na rzecz zapewnienia, aby rolnicy w krajach produkujących kawę otrzymywali godziwe wynagrodzenia i byli w stanie inwestować w swoją działalność i społeczności. Fairtrade pomaga również zapewnić, że kawę pozyskuje się w sposób bezpieczny i etyczny , a rolnicy czerpią korzyści z akceptowalnych warunków pracy.

Smak kawy zależy od naszych własnych preferencji

Kawa ekologiczna to przeważnie arabika, więc można z góry założyć, że przypadnie do gustu większości kawoszy. Jej smak jest często opisywany jako łagodny i może trochę bardziej ziemisty w porównaniu do zwykłej kawy. Jeśli chodzi o pozostałe walory smakowe, główne skrzypce odgrywa pochodzenie kawy, jej obróbki czy sposób palenia. Ekologiczne uprawy są dziś na tyle popularne, że mamy spory wybór. Fani metod filtrowych z pewnością znajdą dla siebie jasnopalone ziarna. Nie zabraknie również kaw do ekspresów.

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając kawę ekologiczną?

Najpierw warto upewnić się, że kawa, którą wybierasz jest faktycznie certyfikowana jako organiczna. Szukajmy certyfikatu eko na opakowaniu. Dużym plusem będą również certyfikaty Rainforest Alliance i Fairtrade. Jeśli te rzeczy są spełnione, to właściwie już jesteśmy w domu. Smak, pochodzenie czy stopień palenia to kwestia całkowicie indywidualna, więc tym samym warto eksperymentować, a najlepiej w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *