Darmowa dostawa przy zamówieniach od 199 zł

Stopień palenia kawy – jak odnaleźć swój ulubiony?

Stopień palenia kawy. Czy wiecie co on oznacza? I przede wszystkim jaki ma wpływ na kawę znajdującą się w waszej filiżance?

Można powiedzieć, że od stopnia palenia kawy zależy właściwie wszystko. Im dłużej kawa jest palona tym jej kwasowość maleje, a gorycz wzrasta. Ma to również wpływ na zawartość kofeiny w kawie.

Ale po kolei 😊

Niesamowite jest to jak ziarna kawy zmieniają się podczas całego procesu palenia. Ze świeżego owocu, któremu daleko do znanego nam smaku kawy, w ziarenko tak aromatyczne, że jego zapach pobudza nasze wszystkie zmysły.

JASNY STOPIEŃ PALENIA KAWY

Kawę wypalaną jasno charakteryzuje największa kwasowość i dość duża zawartość kofeiny. Niektórych od razu zniechęca wzmianka o wyższej kwasowości kawy. Nie trzeba jej jednak mylić z kwaśnym smakiem kawy! Kawa, która jest kwaśna w smaku to kawa raczej niskiej jakości lub po prostu źle wypalona. Większa kwasowość kawy oznacza jej większą „soczystość” smaku. Najlepiej zobrazować to na przykładzie jabłka. Są one przykładem przyjemnej, świeżej kwasowości.
A nie zapominajmy, że kawa to też owoc 😉

W kawach jasno palonych odnajdziecie także największe bogactwo smaków. Charakterystyczne dla jasno palonych kaw są nuty owocowe. W tych kawach odnaleźć można takie niesamowitości jak smak porzeczki, maliny a nawet limonki czy dojrzałego pomidora (https://www.kongreskawy.pl/sklep/kawa/pol-palarnie/kawa-ziarnista-dr-konga-manufaktura-kawy-250g/). Dlatego najbardziej polecanymi metodami parzenia tych kaw są metody przelewowe – dripper czy chemex. Tzw. przelew  zapewnia wydobycie z kawy jej całej palety smaku. Więcej na temat metod przelewowych znajdziecie w naszym artykule https://www.kongreskawy.pl/przelewowe-metody-parzenia/ .

Nawet jeśli do tej pory piliście tylko kawy ciemniej palone, to warto poszerzyć swoje horyzonty i spróbować którejś z kaw jasno palonych.
Kawy specialty od El Cafetero charakteryzują się najwyższą jakością i szeroką paletą smakową.

To tylko kilka wybranych palarni, przeszukajcie nasz sklep i odnajdźcie wasz smak 😊 https://www.kongreskawy.pl/kategoria/kawa/page/1/?attra-stopien-palenia=120

ŚREDNI STOPIEŃ PALENIA KAWY

Można się domyśleć, że będzie ona miała ciemniejszy kolor niż kawa jasno palona i jaśniejszy niż kawa ciemno palona. Ziarna kawy palone w ten sposób charakteryzuje większa goryczka niż ziarna palone jasno oraz mniejsza kwasowość. Kawy średnio palone utrzymują idealny balans pomiędzy zawartością kofeiny, goryczką a kwasowością.

Wśród kaw wypalanych w ten sposób znajdziecie propozycje, które najlepiej sprawdzą się do parzenia w kawiarce, ekspresie frenchpressie, czy aeropressie.

Polecamy kawy średnio palone z polskich palarni

https://www.kongreskawy.pl/kategoria/kawa/?attra-stopien-palenia=121

CIEMNY STOPIEŃ PALENIA KAWY

Kawy ciemno palone są najmniej kwasowe i najbardziej gorzkie w smaku. Często dominują w nich nuty czekolady, karmelu, orzechów, a nawet marcepanu. Fanów tych kaw znajdziemy wśród osób uwielbiających przygotowywanie swojej kawy przede wszystkim w ekspresie ciśnieniowym lub tradycyjnym i kawiarce.

Sprawdźcie sami co mamy dla was w naszej ofercie https://www.kongreskawy.pl/kategoria/kawa/page/1/?attra-stopien-palenia=122

Musicie pamiętać, że smak kawy zależy od wielu czynników poza stopniem jej wypalenia. Ogromnie ważny jest także rodzaj ziarna, sposób uprawy kawy oraz to kiedy i jak została zebrana. Jednak finalny wpływ na smak i aromat kawy ma właśnie sposób palenia ziaren.

Każda palarnia ma swój styl i swoją własną filozofię palenia. Aby odnaleźć smak, który będzie sprawiał, że nie będziemy mogli obyć się bez naszej ulubionej filiżanki kawy, najlepiej jest poeksperymentować i sprawdzić różne kawy dostępne na rynku.

U nas znajdziesz kawy z różnych palarni, co pozwala na łatwe porównanie kilku z nich 😊

Na stronie sklepu znajduje się przejrzysty podział kaw ze względu na stopień palenia ziaren. Wystarczy, że wybierzesz swój ulubiony a my zajmiemy się resztą 😉

Jeśli masz ochotę być na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami, zapisz się do newslettera poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *