Włoskie espresso – któż z nas o nim nie słyszał? Jest to jeden z najbardziej rozsławionych rodzajów parzenia kawy na świecie. To jednak skąd się wzięła jego popularność to już trochę większa zagadka, wszak Włochy nie słynął przecież z upraw kawy. Skąd zatem to całe zamieszanie wokół tzw. włoskiej kawy?
Historia kawy we Włoszech
Włochy mają długą historię picia kawy i są właściwe jej kolebką w Europie. Prawdopodobnie kawę do Wenecji sprowadził w 1570 roku Prospero Alpini – włoski naukowiec i botanik. Pierwsze doniesienia na jej temat znalazły się w jego pracy „Księga roślin egipskich”.
Co ciekawe do Polski kawa trafiła niedługo potem, a w Wenecji swoją kawiarnię otworzył nasz człowiek – Jan Franciszek Kulczycki (czytaj więcej).
Czym właściwie jest espresso?
Prawdziwe oryginalne włoskie espresso to 30 ml zaparzonej kawy, z grubą warstwą orzechowej cremy. Aby espresso wyszło idealne, wybierz ziarna dobrej jakości o średnim lub ciemnym stopniu palenia. Wybierać możesz spośród różnych odmian Arabiki, Robusty czy wszelkiego rodzaju Blendy (mieszanki Arabiki i Robusty).
Przygotowanie kawy w ekspresie będzie wymagało świeżo zmielonej kawy (w przypadku ekspresu automatycznego kawa zostanie zmielona przez ekspres, natomiast w przypadku ekspresu kolbowego sami będziemy musieli zmielić kawę w młynku). W ekspresie kolbowym kawa powinna być dobrze ubita w sitku. Kawa przygotowywana jest w temperaturze 90-93o C, ciśnienie 9-15 bar. Czas parzenia to 25 – 30 sekund.
Prawidłowo zaparzone espresso ma jedwabiście kremową konsystencję, a smak jest kwaskowy przełamany goryczą i słodyczą. W tak przygotowanej kawie wyraźnie czuć esencję smakową ziaren.
Sama nazwa espresso oznacza kawę zaparzoną w ekspresie ciśnieniowym. Zatem, aby mogło ono powstać najlepiej jest posiadać do tego ekspres. Historia ekspresu rozpoczęła się właśnie we Włoszech.
Angelo Moriondo jako pierwszy na świecie opatentował ekspres do kawy. Warto podkreślić, że było to urządzenie w niczym nie przypominające dzisiejszych ekspresów. Była to maszyna wielkich rozmiarów. I znowu, nie dziwi fakt, że to właśnie Włoch wynalazł to genialne urządzenie. Poranne espresso wpisane jest w codzienność każdego Włocha, niemalże jak oddychanie.
Espresso bez ekspresu?
Czytając nabraliście ochoty na kawę we włoskim stylu, ale nie macie w domu ekspresu? Nic nie szkodzi!
Włosi w pewnym momencie także mierzyli się z podobnym problemem.
Generalnie społeczeństwo włoskie przyzwyczajone było do tego, żeby swoją „małą czarną” wypijać poza domem, w kawiarni. To był niemal styl życia. Aż do czasu wielkiego kryzysu w latach 30-tych. Wtedy to Włosi przenieśli swój rytuał picia kawy także do domu. Na przeciw ich potrzebom stanął Alfonso Bialetti, który w 1933 roku wynalazł genialne urządzenie – makinetkę. Brzmi tajemniczo? Jest to jednak urządzenie znane każdemu z was, to po prostu kawiarka. Oryginalnie zwana moką, ale także kawiarką, kafetierą czy kupresem. Określenie makinetka pochodzi z włoskiego „macchinetta del caffe”, co oznacza dosłownie maszyna do kawy.
Firma Bialetti aż po dziś dzień charakteryzuje się najwyższą jakością produktów. Ich kawiarki zyskały ogromną popularność także poza granicami swojego kraju.
Czy kawiarka jest w stanie zastąpić ekspres? Z całą pewnością nie. Jest to jednak wystarczające urządzenie, aby w domowych warunkach cieszyć się przepysznym espresso. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad podczas parzenia kawy. Stopień wypalenia ziaren kawy oraz ich grubość mielenia powinny być dostosowane do tej metody parzenia. Ilość użytej kawy oraz długość parzenia również mają tu ogromne znaczenie. Przepis na genialną kawę z kawiarki znajdziecie tutaj.
Jak zatem włoska kawa zyskała swoją popularność na świecie?
Do spopularyzowania włoskiego sposobu parzenia kawy niewątpliwie przyczyniła się fala emigracji Włochów do USA w XIX i początkach XX wieku.
W późniejszym czasie także stacjonowanie wojsk alianckich we Włoszech w czasie II wojny światowej, miało wpływ na jej rozprzestrzenienie się poza granice kraju.
Popularność „włoskiej kawy” wzięła się także stąd, że Włosi autentycznie kochają ten napój. Picie kawy to dla nich niemalże rytuał, wpisany nierozerwalnie w plan dnia. To od niej zaczynają dzień i na niej go kończą. Potrafią wypić nawet do 8 filiżanek dziennie.
Parzenie espresso – co powinieneś wiedzieć
Oczywiście podstawową kwestią są tu ziarna kawy wypalone w odpowiedni sposób – średni lub ciemny. Często znajdziecie na tego typu kawie napis „pod espresso”.
Po drugie ziarna powinny być świeżo zmielone. Grubość mielenia zależy czy użyjecie ekspresu – bardzo drobne jak drobny cukier (ilość użytej kawy: 9g / 24 ml), czy kawiarki – bardzo drobne jak drobna sól (ilość użytej kawy: 70g / 350 ml).
Ważny jest także czas parzenia kawy. I znowu, zależy on od metody parzenia. Dla ekspresu będzie to czas poniżej 30 sekund, a dla kawiarki będzie to czas poniżej 5 minut.
Przygotuj włoską kawę na bazie espresso w domu. Na stronie naszego sklepu możesz w łatwy sposób filtrować kawy po twoim ulubionym sposobie parzenia.
Dodaj komentarz